SRUBY-POLÁK s.r.o.

Vlastnosti dřeva

2. 5. 2024

Tepelně izolační vlastnosti masivních dřevostaveb

V moderním stavebnictví se dřevo čím dál častěji stává klíčovým konstrukčním materiálem pro obvodové stěny budov. V kontextu narůstajících cen energií a potřeby snižovat energetickou náročnost bydlení se otázka tepelně izolačních vlastností dřevěných stěn stává ještě více aktuální. Tento text se zaměřuje na srubové a roubené konstrukce rodinných domů (stejně tak lze aplikovat na komerční, rekreační nebo veřejné objekty), kde obvodové stěny tvoří masivní dřevo větších tlouštěk nebo jsou izolační materiály aplikovány mezi trámy pro utěsnění spojů.

Je známo, že ve starých roubených domech je vždy příjemné teplo, což potvrzují i zkušenosti severských států (Švédsko, Norsko, Aljaška) s krutými zimami. Přesto se často setkáváme s obavami ohledně tepelně izolačních vlastností srubových a roubených stěn. Nejčastější otázky od laiků zahrnují: „Nebude v tom zima?“ nebo „Budou se tyto stěny ještě zateplovat?“

Jak je to tedy ve skutečnosti? Je v dřevěném domě teplo, nebo se majitel musí obávat vysokých nákladů na vytápění?

Unikátní vlastnosti dřeva

Dřevo je výjimečné díky svému jemnému buněčnému systému s tenkými stěnami a dutinami, které jsou protkány jemnou sítí pórů a trubiček. Tento rozsáhlý vnitřní povrch dřeva přispívá k jeho mimořádným tepelně-izolačním schopnostem. Pro představu, krychlový centimetr celulózy, což je hlavní stavební materiál dřeva, má vnitřní povrch o rozloze přibližně 6 000 000 cm².

Vytápění masivního dřevěného domu

Rozdíl mezi vytápěním studené místnosti ve zděném domě oproti dřevěné stavbě je patrný téměř okamžitě. V dřevěné místnosti je příjemná teplota dosažena během několika minut, zatímco u zděné konstrukce trvá vytopení stejnou dobu několik hodin. To je způsobeno tím, že u dřevěné stavby ohříváme především vzduch v místnosti, nikoli stěny.

Akumulační schopnosti

Přestože se traduje, že dřevo není schopné akumulovat teplo, nejnovější zkušenosti to vyvracejí. Masivní dřevo teplo absorbuje pomaleji, ale také ho uvolňuje rovnoměrně během delší doby. Příkladem může být experiment z Norska, kde masivní dřevěná stěna nahřívaná sluncem přes den uvolňovala teplo po celou noc.

Součinitel prostupu tepla

Klíčové pro vytápění jsou tepelně izolační vlastnosti masivního dřeva. Podle posledních zkoušek provedených Centrem stavebního inženýrství a.s., bylo zjištěno, že stěny z kulatiny o tloušťce 30 cm dosáhnou požadované hodnoty U = 0,33 W/m²K. Podobně u roubené stěny tloušťky 30 cm je hodnota U = 0,26 W/m²K, což přibližuje nízkoenergetickému standardu (U ≤ 0,25 W/m²K).

Těsnost stěn z masivu

Jedním z možných problémů u srubových nebo roubených staveb může být průnik studeného vzduchu přes špatně utěsněné spoje. Doporučujeme tmelení spár pro zajištění jejich těsnosti.

Požární odolnost

Testy ukázaly, že naše stěny, ať už srubové (průměr kulatiny 30 cm) či roubené (tloušťka 30 cm), mají požární odolnost 66 minut, což podtrhuje jejich bezpečnost.

Ekologické přínosy a trvanlivost

Výstavba domů z masivního dřeva příznivě ovlivňuje životní prostředí, protože dřevo je obnovitelný zdroj. Jeho výroba spotřebuje méně energie než jiné materiály jako cihly či cement. Navíc, správně chráněné dřevo proti vlhkosti, může dosáhnout vysoké životnosti a odolnosti vůči povodním, vichřicím a zemětřesením.

Mohlo by vás zajímat

Rozhodnout se mezi masivní dřevostavbou a zděným domem? To je skutečně zásadní otázka, kterou je dobré si položit hned na začátku.

20. 9. 2024

Kdo poradí, zda je lepší dům z cihel, dřeva, hlíny, betonu nebo ze železa? Odpověď na tuto otázku nelze jednoznačně určit,…

Číst více

Pozemek a stavební povolení pro masivní dřevostavbu

20. 8. 2024

Pozemek Každá cesta pro stavbu domu začíná koupí pozemku. Výběr stavební parcely je často podceňovaným krokem při plánování výstavby domu, avšak…

Číst více